Přeskočit na obsah

PODCASTY

PODCASTY

AGROLESNICKÁ AKADEMIE

Co to je agrolesnictví a jaký má význam?  Jak naplánovat návrh agrolesnického systému? Jak stromy vysadit a jak se o ně starat? To vše a mnohem víc vám vysvětlíme a představíme v sérii podcastů,  kterými vás provede Lenka Ehrenbergerová, tajemnice Českého spolku pro agrolesnictví.

1. díl

Rozhovor s Bohdanem Lojkou

Prezident Evropské agrolesnické federace (EURAF) a jeden ze zakladatelů Českého spolku pro agrolesnictví. Pedagog a výzkumník na ČZU v Praze, vedoucí katedry tropických plodin a agrolesnictví.  Zabývá se výzkumem, vzděláváním, poradenstvím a rozvojem v agrolesnictví jak v ČR a Evropě, tak i v zemích globálního jihu. Na malém rodinném hospodářství na Nymbursku i aktivně praktikující agrolesník a ekozemědělec.

V podcastu nám vysvětlí co to agrolesnictví je a jaké je jeho rozšíření jak v Evropě, tak v České republice.

2. díl

Rozhovor se Zuzanou Špakovou

Vystudovala Zahradní a krajinářskou architekturu na Mendelově univerzitě v Brně a Landscape planning na ČZU v Praze. Stav současné krajiny ji inspiroval ke zkoumání potenciálu agrolesnictví v českém prostředí. Nyní hledá cesty jeho uplatnění v praxi skrz projekční a poradenskou činnost  (www.stromyvpoli.cz). Také je aktivní členkou a místopředsedkyní Českého spolku pro agrolesnictví.

Zuzka nás v podcastu uvede do problematiky návrhu agrolesnických systémů.

3. díl

Rozhovor s Vilémem Jurkem

Vilém vystudoval krajinné inženýrství na Mendelově univerzitě v Brně a prakticky se věnuje výsadbám dřevin v krajině a jejich ochraně více než 15 let. Stejně dlouhou dobu pracuje v brněnské organizaci Rezekvítek, kde se věnuje ochraně přírody a ekologické výchově. Kromě toho o dřevinách učí na ICV Mendelovy univerzity. 

V podcastu vysvětluje, jak správně dřeviny do krajiny vysadit a jak o ně pečovat.