Přeskočit na obsah

PODCASTY

PODCASTY

AGROLESNICKÁ AKADEMIE

Co to je agrolesnictví a jaký má význam?  Jak naplánovat návrh agrolesnického systému? Jak stromy vysadit a jak se o ně starat? To vše a mnohem víc vám vysvětlíme a představíme v sérii podcastů,  kterými vás provede Lenka Ehrenbergerová, tajemnice Českého spolku pro agrolesnictví.

1. díl

Rozhovor s Bohdanem Lojkou

Prezident Evropské agrolesnické federace (EURAF) a jeden ze zakladatelů Českého spolku pro agrolesnictví. Pedagog a výzkumník na ČZU v Praze, vedoucí katedry tropických plodin a agrolesnictví.  Zabývá se výzkumem, vzděláváním, poradenstvím a rozvojem v agrolesnictví jak v ČR a Evropě, tak i v zemích globálního jihu. Na malém rodinném hospodářství na Nymbursku i aktivně praktikující agrolesník a ekozemědělec.

V podcastu nám vysvětlí co to agrolesnictví je a jaké je jeho rozšíření jak v Evropě, tak v České republice.

2. díl

Rozhovor se Zuzanou Špakovou

Vystudovala Zahradní a krajinářskou architekturu na Mendelově univerzitě v Brně a Landscape planning na ČZU v Praze. Stav současné krajiny ji inspiroval ke zkoumání potenciálu agrolesnictví v českém prostředí. Nyní hledá cesty jeho uplatnění v praxi skrz projekční a poradenskou činnost  (www.stromyvpoli.cz). Také je aktivní členkou a místopředsedkyní Českého spolku pro agrolesnictví.

Zuzka nás v podcastu uvede do problematiky návrhu agrolesnických systémů.

3. díl

Rozhovor s Vilémem Jurkem

Vilém vystudoval krajinné inženýrství na Mendelově univerzitě v Brně a prakticky se věnuje výsadbám dřevin v krajině a jejich ochraně více než 15 let. Stejně dlouhou dobu pracuje v brněnské organizaci Rezekvítek, kde se věnuje ochraně přírody a ekologické výchově. Kromě toho o dřevinách učí na ICV Mendelovy univerzity. 

V podcastu vysvětluje, jak správně dřeviny do krajiny vysadit a jak o ně pečovat.

4. díl

Rozhovor s Janem Wegerem

Výzkumný pracovník s 30letou zkušeností z výzkumu i praxe pěstování dřevin a vytrvalých plodin na zemědělské půdě pro produkci biomasy k energetickému a surovinovému využití ve Výzkumném ústavu pro krajinu Průhonice (dřívě VÚKOZ). Ve spolupráci s kolegy z odboru fytoenergetiky se zabývá také ekologickými a ekonomickými aspekty jejich porostů v krajině (vliv na biodiverzitu, půdu, vodu a mikroklima; riziko invazí). Je zakládajícím členem ČSAL a podílí se na tvorbě dotačního opatření agrolesnictví (zejm. seznam dřevin a jejich výběr pro různá stanoviště a záměry).

V podcastu se s námi Jan podělí o svoje zkušenosti s pěstováním rychle rostoucích dřevin a o tom, jak je možné je využít v agrolesnických systémech.

 

5. díl

Rozhovor se Stephenem Briggsem

Stephen je ekologický zemědělec, který začal farmařít před více než 10 lety na farmě o rozleoze 233 hektarů. Pěstuje bio-obiloviny – pšenici, ječmen a oves – pro osivo a bezlepkový trh. V roce 2009 vysadil 2 400 jabloní na své zemědělské půdě, čímž vytvořil největší komerční agrolesnický systém ve Spojeném království. Vyrábí a prodává organický jablečný mošt a v roce 2017 přeměnil jednu z farmářských budov na obchod, kavárnu a vzdělávací centrum. Stephen má magisterský titul v oboru půdních věd, působí jako vedoucí technického rozvoje v organizaci Innovation for Agriculture a je také nevýkonným ředitelem britské Rady pro rozvoj zemědělství a zahradnictví (AHDB).